Ciekawostki o Statule Wolności
Wysoka na 151 stóp (46 metrów) Statua Wolności jest imponującym symbolem wolności, nadziei i tożsamości narodowej. Kiedy wzniesiono ją po raz pierwszy ponad 135 lat temu, był najwyższą żelazną konstrukcją, jaką kiedykolwiek zbudowano. Od połowy XIX wieku stała się również symbolem imigracji. Dla dziewięciu milionów imigrantów, którzy przybyli do Nowego Jorku w tym okresie, była to pierwsza rzecz, którą zobaczyli. Oto kilka interesujących faktów na temat Statuy Wolności.
1. Dar od Francuzów
Lady Liberty może być dumnym symbolem amerykańskiej tożsamości narodowej, ale czy wiesz, że tak naprawdę pochodzi z Francji? Francuzi podarowali statuę Stanom Zjednoczonym w 1886 roku, dla uczczenia zwycięstwa unii w zniesieniu niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Liczono też, że zainspiruje Francuzów do walki o własną demokrację pod opresyjnym reżimem Napoleona III.
Gustave Eiffel, człowiek stojący za wieżą Eiffla, zaprojektował „kręgosłup” Liberty: cztery żelazne kolumny podtrzymujące miedzianą powłokę. Rzeźbiarz Frederic-Auguste Bartholdi zaprojektował posąg w stylu eklektycznym i uważa się, że twarz posągu jest oparta na jego matce.
2. To nie jest zielona farba
Statua Wolności ma uwodzicielski odcień zieleni, ale nie było to zamierzone. Kiedy w 1886 roku odsłonięto posąg, był on brązowy jak miedziana moneta. Do 1906 r. utlenianie pokryło ją morsko-zielonym połyskiem lub „patyną”.
Kiedy Statua Wolności po raz pierwszy zmieniła kolor na zielony, zgodnie z oczekiwaniami, ludzie nie byli pewni, co robić. W tym czasie podlegała on władzy armii, ponieważ Bedloe’s Island (Liberty Island) była aktywną bazą wojskową. Do gazet przedostała się historia o planach pomalowania pomnika. Ludzie nie potraktowali tego życzliwie. Nawet największy w kraju producent brązu i miedzi twierdził, że byłby to wandalizm, ze względu na ochronną jakość patyny.
3. Znaczenie korony
Siedem kolców reprezentuje siedem oceanów i siedem kontynentów świata, symbolizując uniwersalne pojęcie wolności.
Aby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać spiralne schody o 354 stopniach, czyli odpowiednik 20-piętrowego budynku. Po atakach 9/11 pomnik został zamknięty. Teren wokół pomnika został ponownie otwarty w 2004 roku, a pomnik w 2009 roku.
Z 25 okien korony roztacza się panoramiczny widok na nowojorski port. Jest też dobrze oświetlony. W rzeczywistości w 1944 roku światła korony błysnęły słynnym „dot-dot-dot-dash”, co oznacza „V, for Victory in Europe” w alfabecie Morse’a.