Wystawa „ Henryk Sławik Zapomniany Bohater Trzech Narodów”

W Muzeum Zagłębia w Będzinie w Pałacu Mieroszewskich  można obejrzeć wystawę pn. „ Henryk Sławik- zapomniany bohater trzech narodów”. Wystawa obrazuje życie wielkiego polskiego bohatera Henryka Sławika.

Sławik urodził się w 1894 r. w małej wsi Szeroka (obecnie część Jastrzębia Zdroju) na Śląsku. Był człowiekiem wielkiego formatu: społecznikiem, dziennikarzem, politykiem, ale przede wszystkim kimś, kto bezwzględnie przestrzegał zasady, według której w dobie wojennego upadku zasad moralnych wartością najwyższą jest ludzkie życie. W czasie II wojny światowej na terytorium Węgier wzorowo opiekował się tysiącami polskich uchodźców oraz uchronił przed śmiercią około 5 tysięcy Żydów. Było to możliwe dzięki jego odwadze, patriotyzmowi, przedsiębiorczości i lojalności. Za wierność tym zasadom zapłacił najwyższą cenę – aresztowany przez Niemców został zamordowany w sierpniu 1944 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen – Gusen. Nie wydał nikogo ze swoich przyjaciół podczas brutalnych przesłuchań.

Wystawa powstała w 2011 roku dzięki współpracy Biura Posła do Parlamentu Europejskiego doktora Marka Migalskiego, Stowarzyszenia Projekt Śląsk i Stowarzyszenia Henryk Sławik Pamięć i Dzieło.

Serdecznie zapraszamy.


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY